18.-19. 9. 2023 – Adaptační kurz na Janovičkách

Žákům naší školy jsme se rozhodli za podpory MŠMT, NPI a Evropské unie zpestřit začátek nového školního roku adaptačním kurzem.

V pondělí 18. 9. jsme se sešli ve škole, kde jsme si řekli základní informace, rozdělili se do skupin a vyrazili směr BCB Janovičky Koupálo. Cesta byla náročnější než jsme čekali. Do cíle jsme dorazili s bolavými nožkami, proto jsme se jen ubytovali a čas do oběda věnovali odpočinku. K dobití potřebné energie skvěle posloužil oběd – pořádný řízek s nadýchanou bramborovou kaší a zeleninovým salátem.

Po obědovém odpočinku jsme vyzkoušeli, co vše nám Koupálo nabízí. Otužilci dováděli ve vodě, sportovci na hřišti, trampolíně, vleku či houpačce a zbytek žáků trávil svůj čas seznamováním se s prostředím, pletením copánků nebo debatováním.

Následoval preventivní program v režii lektorů Mgr. Milana Jirouta a Mgr. Jana Kučery. Žáci si vyzkoušeli různé netradiční aktivity, které byly vytvořeny za účelem stmelování kolektivu, rozvoje komunikačních dovedností a prevence šikany a kyberšikany. Během aktivit se žáci rozpovídali o svých osobních životech, aktuálních pocitech a náladě. Pracovali týmově i jednotlivě, s důvěrou a zapáleností. Po tomto vydařeném preventivním programu měli žáci opět čas sami pro sebe. 

K večeru jsme se sešli na večeři a večerní program. Nebyl sice vůbec v plánu, ale žáci se kolektivně dohodli, že by si rádi zasoutěžili v tanci. Vznikl tedy improvizovaný taneční battle. Věřte či ne, i když jsme byli po večeři, po tanci nám vyhládlo. Přesunuli jsme se k ohništi, kde jsme si upekli buřty. Zpívalo se, povídalo a stmelovalo… 

Na závěr večera, když se setmělo, čekala na žáky ještě poslední výzva – stezka odvahy. I přes všudypřítomné pochyby a náznaky strachu, tuto výzvu všichni zdárně dokončili, a dorazili zpět do ,,tábora”. Splnili večerní osobní hygienu, a šli na kutě.

Ráno jsme se nasnídali, pobalili věci, uklidili chatky a vyrazili do školy na oběd.

Opět máme o čem vyprávět a na co vzpomínat…


Děkujeme všem žákům, lektorům i lidem z Koupála Janovičky 🙂

Za celý tým zúčastněných pedagogů R. Jungová